Suđenje zbog paljenja kuće novinara Milana Jovanovića

0
326
Source/Author: Anđela Milivojević / NUNS

„Bože ostali smo beskućnici“

„Želela sam da uletim u taj plamen,“ rekla je Jela Deljanin danas pred Drugim osnovnim sudom gde je nastavljeno ročište zbog paljenja kuću u kojoj je živela sa suprugom Milanom Jovanovićem, novinarom portala Žig info. Na ročištu je govorio i sudski veštak koji je procenjivao štetu nastalu nakon požara, dok je odbrana angažovala stručnog savetnika koji je dovodio u pitanje stepen oštećenja kuće.

„Od te noći imam traume. Ne mogu da spavam, lečim se na psihijatriji,“ rekla je danas Jela Deljanin, supruga novinara Milana Jovanovića  u nastavku suđenja za paljenje njihove kuće u kojoj se kao prvookrivljeni nalazi bivši predsednik Opštine Grocka i funkcioner Srpske napredne stranke, Dragoljub Simonović.

Deljanin je na današnjem ročištu dala iskaz u svojstvu oštećene. Iako je ona ponovila da ostaje pri svom iskazu koji je dala u istrazi, advokat odbrane Ivica Vuković je insistirao da ona ponovo pred sudom ispriča sve detalje o 12. decembru 2018. kada je kuća zapaljena.

Deljanin je rekla da je to bio jedan običan dan, kada je sa suprugom Milanom bila u gradu kako bi registrovali kola i podigli penzije.

Njen suprug Milan je spavao u donjem delu kuće, dok je ona bila na spratu i gledale televiziju jer nije mogla da spava.

Oko dvadeset do tri ujutru čula je neku pucnjavu koja joj se učinila kao zvuk petardi, a nakon toga je čula i lomljavu stakla. Izašla je na terasu i videla auto u daljini kako se udaljava, a kada je pogledala u garažu videla je da gori.

„Toliko sam se uzbudila da nisam znala šta da radim. Setila sam se Milana koji dole spava,“ rekla je Deljanin i dodala da je u pidžami i bez papuča krenula niz stepenice ka svom suprugu, a da je od dima jedva videla kuda ide.

Deljanin je rekla da je supruga vukla i drmusala ali da se on nije pomerao jer ga je opio dim kako je objasnila.

„Dobila sam neku snagu, neku lavovsku snagu, da ga izvučem iz kreveta, ni danas ne znam kako sam to uspela,“ rekla je ona i dodala da je Milan počeo da povraća kada ga je izvukla iz zadimljene sobe.

Dok je kuća gorela Deljanin je bila ispred sa komšijama koje su pozvale policiju, vatrogasce i hitnu pomoć. Ona je htela da se vrati u kuću kako bi pokupila dokumenta i novac od ušteđevine koji su čuvali „za sahranu“ ali je vatra bila prejaka.

Deljanin je rekla da je stajala u pidžami, bosa na ulici u decembru mesecu i plakala i da je u jednom trenutku imala želju da uleti u plamen ali je komšinica zadržala. Prema njenim rečima ona je toliko bila u šoku da  se nije sećala datuma rođenja supruga niti svog kada je policija pitala.

„Bože ostali smo beskućnici,“ rekla je Deljanin opisujući šta joj je prolazilo kroz glavu dok je gledala kako kuća gori.

Objasnila je da nakon požara ima psihološke probleme zbog kojih se leči kao i da pije lekove za srce i visok pritisak koje ranije nije pila.

Od tog dana ne može mirno ni da spava jer je svaki šum budi zbog čega trči na terasu.

„Imam osećaj da će neko opet nešto da nam uradi,“ rekla je Deljanin.

Zbog toga što je kuća izgorela, ona i suprug su deset dana živeli kod komšinice nakon čega su iznajmili stan na Banovom brdu. U kuću su se vratili krajem maja prošle godine ali se i dan danas oseća miris paljevine kako je rekla.

„Tek sada vidim šta mi sve nedostaje,“ rekla je Deljanin i dodala da je kuća sada obnovljena ali da to nije to.

Koliko je bilo zavesa, lustera, i goblena?

Nakon što je Deljanin ponovila šta je doživela u decembru 2018. sudija Slavko Žugić je pozvao zamenika javnog tužioca Predraga Milovanovića da joj postavi pitanja.

Tužilac Milovanović je rekao da on ne želi da tera Deljanin da ponovo evocira uspomene  na taj događaj i da je izlaže viktimizaciji nakon čega je advokat odbrane Vuković krenuo sa postavljanjem pitanja.

Advokat Vuković je započeo pitanjem kako je ona znala da je Milan bio onesvešćen od dima, a ne zbog nečega drugog s obzirom da je srčani bolesnik, na šta je Deljanin odgovorila da je ona kao bivša medicinska sestra jasno videla da je njenom suprugu bilo loše zbog dima jer je nakon iznošenja iz kuče povraćao.

Pitanja advokata Vukovića su se dalje svela na to da traži od Deljanin da navede koliko lustera je imala u kući, koliko zavesa, koliko televizora, šporeta i goblena na zidovima. Vuković je pitao kako se broj zavesa koji je naveden u spisku stvari koje su izgorele ne poklapa sa brojem prozora, na šta je Deljanin u čudu odgovorila da je normalno imala više zavesa i da ih je menjala s vremena na vreme.

Nakon toga je tražio od Deljanin da opiše šta je bilo od stvari u svakoj od soba u kući, a nakon skoro pola sata odgovaranja na pitanja advokata Deljanin je rekla da se psihički ne oseća dobro i da je za previše detalja pita advokat odbrane kojih se ona ne seća.

Na to je reagovao i tužilac Milovanović uz reči „ne vidim smisao ovih pitanja, ovo je iživljavanje“.

Advokat Vukotić je nastavio sa pitanjima i pokazao slike dva kreveta koji su navodno pripadali porodici Jovanović. Prema pitanjima advokata Vukovića moglo se zaključiti da odbrana insistira na tome da nisu sve stvari u kući bile dovoljno oštećene ili dovoljno izgorele kako bi bile bačene. Deljanin je objasnila da su postojala dva kreveta koja su bila crna od dima i mokra od vode nakon intervencije vatrogasaca koje su ona i njen suprug hteli da bace, a da su na kraju dali jednom od majstora koji su čistili šut.

Slična pitanja postavili su i drugi advokati odbrane, koji su se interesovali i za to koliko je koštala obnova kuće i koliko su svog novca potrošili, na šta je Deljanin rekla da ona ne zna tačne cifre jer je njen suprug ugovarao poslove i da je najveći dao kuće renoviran zahvaljujući donacijama.

Veštak evidentirao oštećenja, savetnik odbrane tvrdi da je šteta na kući mnogo manja

Nakon pauze ročište je nastavljeno svedočenjem veštaka građevinske struke Vojislava Popovića koji je 13. februara 2019. godine obišao kuću i napisao izveštaj o tome koliko je oštećena i šta treba popraviti.

Ovaj deo saslušanja protekao je u sukobu mišljenja veštaka i stručnog saradnika koga je angažovala odbrana, Aleksandra Đorđevića.

Dok je sudski veštak, koji je po nalogu tužilaštva uradio veštačenje tvrdio da su sva oštećenja koja je naveo u svom izveštaju postojala, stručni saradnik je tvrdio da se ta oštećenja ne vide na slikama i da je šteta na kući manja nego što tvrdi veštak.

Tako je stručni saradnik tvrdio da garaža koja je izgorela u požaru ne mora da se ruši kako je preporučio veštak, da pločice u kupatilu nisu popucale već su samo nagarena i da sanitarija nije oštećena toliko da je bilo neophodno da se celokupno zameni.

Sudski veštak je ostao pri svom stavu da je sve bilo toliko oštećeno da je moralo da se zameni, garaža potpuno, a kuća delimično.

Tokom ove rasprave reagovao je sudija Žugić koji je istakao da za procenu naknade štete nije važno kolika je tržišna vrednost kuće, već koliko je novca potrebno da se kuća vrati u prethodno stanje, stanje pre požara.

„Ne može se kupiti greda stara 30 godina, da bi se vratilo u prethodno stanje,“ rekao je sudija Žugić.

Odbrana je sa druge strane tvrdila da procenjena šteta ne može biti veća od vrednosti objekta.

Milan Jovanović je komentarišući navode odbrane da je kuća znatno manje oštećena rekao da je spreman da o trošku odbrane skine sav stiropor i sve gipsane ploče koje su sada postavljene kako bi ih uverio koliko su malter i zidovi oštećeni.

Još jedna tačka sukoba je bila činjenica da odbrana nije bila pozvana da dođe na dan kada je sudski veštak izašao na teren. Odbrana je postavila pitanje zašto oni nisu obavešteni, na šta je sudski veštak rekao da je shvatio da je slučaj hitan i da je samo obavestio zastupnika porodice Jovanović kako bi mu se omogućio pristup kući i da nije našao za shodno da obavesti odbranu.

Na samom kraju suđenja, tužilac Milovanović je priložio sudu odgovor direktora Centralnog zatvora u kome se kaže da trećeokrivljeni Igor Novaković nije izvođen iz zatvora tokom trajanja pritvora.

Optuženi Novaković je tokom iznošenja odbrane na prethodnom ročištu tvrdio da je 24. decembar 2018. godine „protiv svoje volje otet i kidnapovan iz prostorija Centralnog zatvora i odveden u prostorije Uprave kriminalističke policije na Makišu kod Age Ciganlije.“ Novaković je rekao da su ga visokopozicionirani pripadnici Uprave kriminalističke policije (UKP) naterali da prizna da je učestvovao u organizaciji paljenja kuće novinara Milana Jovanovića.

Odbrana je nakon toga reagovala i rekla da oni imaju taj dokument direktora zatvora ali da nisu ni očekivali od direktora da potrdi da je Novaković izvođen iz zatvora zbog čega su tražili da se utvrdi ko je sve radio sporne noći imenom i prezimenom kako bi se ti ljudi pozvali za svedoke.

Odbrana je takođe predložila da se kao svedoci pozovu dve osobe koje su čistile šut nakon požara.