U periodu od nedelju dana u Srbiji je registrovano pet incidenata u kojima je targetirano šest novinara, uključujući fizički napad, pretnje smrću oružjem, upad u imovinu i pretnje smrću članovima porodice, bušenje automobilskih guma i pretnje smrću putem društvenih medija.
- avgusta Salahudina Fetića, direktora i glavnog urednika televizije Sandžak, napao je lokalni biznismen Kemal Mehmedović, dok je bio u restoranu u Novom Pazaru. Verbalna svađa prerasla je u fizički konflikt, a Fetić je udaren u obraz. Dalju eskalaciju sprečile su pristune osobe. Fetić je dao izjavu u policiji. Šest dana kasnije, 18. avgusta, prilikom ulaska u automobil Fetiću i njegovom kolegi Asmiru Bihorcu su prišla dva muškarca. Jedan od njih ga je pitao “Šta ti to pišeš o meni po medijima?”. Fetić je odgovorio da ga ne poznaje i da nikada nije pisao o njemu. Bihorac je izašao iz automobila pokušavajući da smiri situaciju, ali ga muškarac pritisnuo svojim telom, pokazavši pištolj koji se nalazio u torbi i rekao mu da uđe u auto. Novinari su to učinili i uputuli se pravo u policiju da prijave slučaj. Fetić je rekao da je policija identifikovala osumnjičene i sada prikuplja podatke.
- avgusta oko 14 sati dva muškarca upala su u porodičnu kuću Jetona Ismaila, urednika Folonline-a u Velikom Trnovcu. Ismail nije bio prisutan, ali su muškarci uznemiravali njegovu ženu i kćerku i pretili da će ih ubiti. Policija je pozvana i brzo je reagovala uzimajući izjave novinara i njegove porodice. Ismail je zatražio policijsku zaštitu zbog ozbiljnosti pretnji i činjenice da je identitet muškaraca poznat i oni žive u istom selu. Ismail je rekao da je razlog za prijetnje članak koji je objavio pre incidenta. Vlasti su najavile da će protiv osumnjičenih biti podignuta krivična prijava.
- avgusta uredniku TV N1 Branislavu Šovljanskom pet puta je probušena guma na automobilu u blizini doma. Incident je prijavljen policiji.
- avgusta, nakon što je na Tvitteru objavio vest o incidentu koji se desio Šovljanskom, glavnom i odgovornom uredniku N1 Jugoslavu Ćosiću upućene su pretnje preko ove društvene mreže. Kada je novinarka N1 Žaklina Tatalović osobi koja je uputila pretnje odgovorila usledile su nove uvrede i pretnje, uključujući pretnje silovanjem. To se nastavilo i nakon što ga je Tatalović upozorila da ono što je napisao predstavlja pretnju i da će policija biti obaveštena.
– Položaj nezavisnih medija i novinara u Srbiji od pandemije i uličnih protesta se pogoršava, a reakcija vlasti nije obećavajuća – skoro da nema napretka kada su u pitanju istrage i kažnjavanja počinilaca – rekao je Željko Bodrožić, predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS). Dodao je da takav stav države šalje zabrinjavajuću poruku novinarima koji rade u javnom interesu – Ako ne reaguje, država neguje nekažnjivost za napade na novinare. U zemlji sa takvom nekažnjivošću novinarima se uskraćuje osnovno pravo na bezbednost i rad bez straha, dok se građanima uskraćuje pravo da budu informisani.
Mreža SafeJournalists, koja predstavlja više od 8.200 medijskih profesionalaca na zapadnom Balkanu, pridružuje se svom članu NUNS-u u osudi incidenata i upozorava javnost na efekte atmosfere koja omogućava nekažnjivost. Naročito smo zabrinuti zbog toga što su članovi porodice Ismail bili na meti i što osoba koja je pretila novinarima N1 nije bila obeshrabrrena činjenicom da će biti pozvana policija. Pozivamo srpske vlasti, pre svega Republičkog javnog tužioca i Ministarstvo unutrašnjih poslova da reaguju i istraže najnovije, kao i sve prethodne, napade i pretnje novinarima. Nijedan novinar ne treba da strahuje za svoju ili sigurnost svoje porodice zbog posla koji obavlja.
Mreža SafeJournalists će obavestiti sve relevantne nacionalne i međunarodne aktere o ovim slučajevima.
Svaki napad na novinara je napad na javni interes, demokratiju i prava svih građana.
Skoplje – Beograd – Podgorica – Priština – Sarajevo – Zagreb, 18.08.2020.
Udruženje novinara Kosova
Udruženje novinara Makedonije
Udruženje BH novinari
Hrvatsko novinarsko društvo
Nezavisno udruženje novinara Srbije
Sindikat medija Crne Gore