SafeJournalists: Закани кон блогерот, колумнист и активист Срѓан Пухало од Босна...

0
Познатиот блогер, колумнист и активист од Босна и Херцеговина Срѓан Пухало доби бројни закани, вклучително и смртни закани, откако објави авторски коментар на порталот...

SafeJournalists: Загрозена безбедноста на новинарот во Хрватска

0
На новинарот на „Вечерњи лист“, Хасан Хајдар Диаб му се закануваа на почетокот на април, кога напиша текст за чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, а...

СЈ: Нотар од Албанија направил прекршување на законот за лични податоци...

0
Мрежата ,,SafeJournalists’’ е информирана за прекршувањето на личните податоци на Едмонд Хоџај, новинар во БИРН мрежата Албанија и Reporter.al и неговата сопруга. На полноќ...

SafeJournalists: Смртни закани до редакцијата на ,,Данас” – шести напад врз...

0
Вчера, 22 април, редакцијата на дневниот весник и порталот ,,Данас” доби низа навреди и смртни закани преку социјалните мрежи и електронската пошта поради цитат...

SafeJournalists: Смртни закани за редакцијата N1 во Србија

0
На 18-ти април, редакцијата N1 во Белград доби електронска пошта со заканувачка порака: „ Вие лајна американски платеници треба да ве заколеме како стаорци...

SafeJournalists: Смртни закани до српскиот новинар Миљко Стојановиќ

0
Миљко Стојановиќ, новинар и дописник во дневниот весник „Данас“ добил смртни закани на социјалната мрежа Фејсбук, откако интервјуирал Украинец кој побегнал од Лавов, Украина....

SafeJournalists: Нападнати новинари во Србија и Косово

0
Мрежата SafeJournalists остро ги осудува нападите врз новинарите на РТВ Дукаѓини (новинарот Лиридон Љозани и снимателот Диамант Машарај), дописникот на N1 од Ниш Милан...

СЈ: Бараме итна судска разрешница за нападите врз новинарите

0
На 16 февруари снимајќи репортажа од основното училиште „Наим Фрашери“ во гостиварско, едно лице вербално, а потоа и физички ги нападна новинарот Неври Адеми...

СЈ: Високите функционери да престанат да ги напаѓаат и етикетираат новинарите...

0
На 8-ми февруари Приндон Садриу, сопругот на косовската претседателка, кој исто така е висок дипломат во Министерството за надворешни работи, употреби неприфатлив јазик кон...

SafeJournalists: Нападнати новинари во Србија и Косово

0
Мрежата SafeJournalists остро ги осудува нападите врз новинарите на РТВ Дукаѓини (новинарот Лиридон Љозани и снимателот Диамант Машарај), дописникот на N1 од Ниш Милан...

СЈ: Бараме итна судска разрешница за нападите врз новинарите

0
На 16 февруари снимајќи репортажа од основното училиште „Наим Фрашери“ во гостиварско, едно лице вербално, а потоа и физички ги нападна новинарот Неври Адеми...

СЈ: Високите функционери да престанат да ги напаѓаат и етикетираат новинарите...

0
На 8-ми февруари Приндон Садриу, сопругот на косовската претседателка, кој исто така е висок дипломат во Министерството за надворешни работи, употреби неприфатлив јазик кон...

СЈ: Поздравена брзата реакција на Инспекторатот на Косовската полиција по апсењето...

0
На 3-ти февруари во градот Сухарека близу Призрен, косовската полиција го уапси снимателот на новинската агенција „Економија Онлајн“, Албион Селитај додека професионално ја извршувал...

СЈ: Властите да откријат кој им се заканува на новинарите во...

0
Новинарката на Радио Телевизија Црна Гора (РТЦГ), Ана Поповиќ почнала да добива закани на 22 јануари преку социјалната мрежа Инстаграм, ден по известувањето за...

СЈ: Координирани сајбер-напади врз неколку онлајн медиуми во Албанија во претходните...

0
Некои онлајн медиуми во Албанија (dosja.al / syri.net / faktor.al / SportExpress / Lapsi.al / и други) пријавија сајбер-напади почнувајќи од понеделник на 24...